10 tipů, jak fotit štěně

31.07.2024


Vlastníte pejska, a právě se radujete z nově narozených štěňátek? Budete chtít pro tyto krasavce najít nový domov? Proč je důležité nechat je vyfotit profesionálně a ne mobilem? Kdy a kde fotit malé štěně? To vše se dozvíte a v následujícím článku.


Obsah:

  1. Focení štěňátka doma
  2. Focení štěňátka venku
  3. Jak vyfotit více štěňat
  4. Fotit s obojkem nebo bez
  5. Portrét v protisvětle
  6. Focení štěňat v pohybu
  7. Fotit s bleskem nebo bez
  8. Použití rekvizit při focení
  9. Focení štěně s malými dětmi
  10. Fotit ráno nebo večer



1. Focení štěňátka doma

V případě nepříznivého počasí je lepší nechat focení u Vás doma.


Výhody:

- pejsek je v prostředí, které zná a je více klidnější

- nejspíš zůstane po celou dobu focení čistý a nezašpiní Vás

- nikam Vám nezaběhne

- kdykoliv se může najíst nebo napít

- vyfotit ho můžete v jeho pelíšku nebo s jeho miskou se jménem


Nevýhody:

- spousta věcí v místnosti můžou kazit atmosféru fotografie

- málo místa a omezení v pohybu

- fotografie budou méně přirozené než venku

- málo světla v místnosti snižuje kvalitu fotografie

- na podlaze jde vidět každé smítko



2. Focení štěňátka venku

Štěně bych vyfotila přímo na Vaší zahradě, hned za domem nebo v nejbližším parku. Netrápila bych je cestováním a nechala je vyřádit v prostředí na které jsou zvyklé.


Výhody:

- více světla na fotografii

- volnost pohybu a více momentek

- zajímavější pozadí a lepší atmosféra než doma

- hraní si s balónem


Nevýhody:

- musíte hledat přes den neustále stinné místo

- štěně se může umazat a zašpinit i Vás

- může se Vám zaběhnout a neustále běhá kam chce

- neklid z nového prostředí



3. Jak vyfotit více štěňat

Focení více štěňátek může být časově náročnější. Pokud se Vám nepodaří vyfotit obě štěňata současně, tak vyfoťte každé zvlášť.


TIP: Při focení více štěňat musíte mít obrovskou trpělivost. Někdy se to zdá až nemožné vyfotit dobrý snímek, ale kdo si počká, ten se dočká.


štěňata focena na inzerát a na památku
štěňata focena na inzerát a na památku


4. Fotit s obojkem nebo bez

Pro malé štěňátko, které má pár týdnů jsme zkoušeli dávat obojek, ale byl mu ještě velký a hned se mu zasekl v hubě, když leželo. Chvíli bych počkala až vyroste a koupila mu obojek 18 - 36 cm, který už padl štěněti 7 měsíců.

Obojek krásně oživí fotografii a Váš mazlíček bude ještě více roztomilejší. Vodítko na fotce kazí dojem, ale v nejhorším případě se dá vyretušovat.


TIP: Nejvíce se mi líbí obojky s motýlkem, které jsou pro focení jako stvořené. Hodí se i na svatební či jiné focení s pejskem. Na vánoční focení se zase hodí vánoční šátky nebo nějaký hezký zimní obleček.


Fenka s růžovým obojkem
Fenka s růžovým obojkem


5. Portrét v protisvětle

Zajímavé fotografie vznikají proti Slunci, ale platí to jen u štěňátek s delší srstí. Světlo vytvoří obrys pejska, který více vynikne. Stíny můžete nasvítit odraznou deskou.


TIP: Štěně byste měli fotit z jejich úrovně. U hodně malých štěňátek byste měli dokonce ležet na zemi. Portréty v protisvětle se nejlépe fotí na podzim.


štěně v podzimním protisvětle
štěně v podzimním protisvětle


6. Portrét v pohybu

Nejkrásnější fotografie jsou ty, kde jsou emoce. Souhlasíte? Takže můžete své štěňátko podrbat nebo si s ním hrát. Válet se s ním po zemi nebo ho pusinkovat. Malé štěně ještě nemá zvyky a nedokáže poslouchat, takže Vám bude neustále utíkat. 


TIP: Nechte štěně si běhat, kam chce. Chvíli ho sledujte, a až se naskytne ta pravá chvíle, mějte nachystaný foťák, tak rychle foťte. Dobrý moment nepřichází hned, na ten si musíte počkat.


Spokojená fenka
Spokojená fenka


7. Fotit s bleskem nebo bez


Může se stát, že v den focení nebude svítit Slunce nebo u Vás doma bude hodně šero. Co dělat v takovém případě? Pro takové situace byste měli použít světelný objektiv nebo odraznou desku. Nikdy nepoužívejte pro focení štěňat či pejsků blesk. Štěňata jsou stejně pořád v akci a je těžké si hlídat odraz světla externího blesku, pokud přebíháte sem a tam.


TIP: Pokud bude štěňátko tvrdě spát a budete chtít nafotit spící štěně, které většinu času prospí, tak blesk použít můžete.


Spící štěně nasvícené odraznou deskou
Spící štěně nasvícené odraznou deskou


8. Použití rekvizit při focení

Nejčastější jsou barevné obojky s mašlí, balóny, pelíšek, miska, bouda, různé oblečky. Pamlsky, které dáváte svému štěňátku, dodají fotografii děj.


TIP: Barevný balónek nebo hračka dodají fotografii barvy. Nechte vyniknout Vaše štěňátka a Vaše oblečení laďte do neutrálních barev jako je bílá, šedá a béžová a pro štěňátka volte barevnější kombinace.


Momentka a v popředí rozkousaný balón
Momentka a v popředí rozkousaný balón


9. Focení štěňat s malými dětmi

Pokud chcete na fotce více štěňat a více dětí, tak takové focení chce opravdu spoustu trpělivosti. Vyfoťte jedno dítě a jedno štěně a postupně přidávejte buď děti nebo štěňata. Nefoťte všechny hned najednou. Každé dítě může mít fotku samostatnou s jedním štěnětem.


TIP: Ačkoliv není nic roztomilejšího než malé děti a štěňátka, tak doporučuji věk dítěte od tří let na takovéto focení.


štěňata nalevo 7 týdnů a napravo 7 měsíců
štěňata nalevo 7 týdnů a napravo 7 měsíců


10. Fotit ráno nebo večer

Ráno bude tráva mokrá, proto bude pro Vás lepší fotit až kolem desáté hodiny. Po obědě bývá v letních měsících už hodně horko a Slunce je příliš ostré na focení. K večeru už můžete být hodně unavení a určitě bych nefotila dříve než v šest.


TIP: Štěně více vynikne na posečené trávě. Takže před focením posečte zahradu nebo vyberte místo, kde není vysoká tráva.



Tip na závěr:

Vše pro Vaše domácí mazlíčky si můžete prohlédnout na stránkách dobrá-miska.cz


Přečtěte si také:

Tipy na originální Vánoční dárky z lásky.



Kdo jsem?

Fotografování se věnuji od roku 2018 a zaměřuji se na svatební focení. Mám ráda přirozenost, přírodu a tradice. Pomáhám tvořit Váš domov hezčí. Doporučuji romantická místa u nás i v zahraničí.

Petra Ausficírová

Svatební fotografka